Black Jack na ústupe: Jeho popularita poklesla o 25% za 30 rokov

Black Jack na ústupe: Jeho popularita poklesla o 25% za 30 rokov

Black Jack hlási v posledných troch dekádach až štvrtinový pokles popularity.  Prečo je táto obľúbená a jednoduchá kartová hra na ústupe?

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale aj oblasť hazardných hier sa pružne vyvíja a mení. Prispôsobuje sa preferenciám a potrebám hráčov aj kasín.

Black Jack v popularite stratil 25 % za 30 rokov

Centrum pre vývoj gamblingu na americkej univerzite UNLV vo svojej štúdii prinieslo zaujímavé informácie.

Pracovníci univerzity zobrali dáta z rokov 1987 až 2016 a po ich podrobnej analýze prišli na to, že Black Jack hralo v Las Vegas až o 25% menej hráčov.

Čo za úpadkom tejto obľúbenej, tradičnej a veľmi jednoduchej kasínovej hry stojí?

Hneď niekoľko zásadných faktov.

Čoraz väčšej obľube sa tešia automaty a ďalšie hazardné hry riadené počítačmi.

Nielen zo strany hráčov, ale aj zo strany kasín, nakoľko pre nich je prevádzkovanie takýchto typov hier lacnejší a praktickejší.

Výherné automaty totiž nepotrebujú človeka na obsluhu a vojdú sa aj do obmedzených priestorov.

Druhým zásadným faktom, prečo obľuba hry Black Jack za posledné tri dekády o štvrtinu poklesla je, že kasína prísne vychytávajú a trestajú snahu o počítanie kariet.

Bežnou praxou je častá výmena balíčkov kariet pri hracích stoloch. V niektorých prípadoch kasína pristupujú aj k takým krokom, ako je vykázanie z priestorov.

Práve Black Jack sa podľa spomínaného výskumu za posledné tri dekády zmenil najvýraznejšie, čo sa (ne)popularity u hráčov týka.

Súčasní hráči by si už asi len ťažko dokázali predstaviť, že pred 30 rokmi Black Jack kraľoval všetkým kasínovým hrám a tešil sa obrovskej popularite.

Iná doba, iné zvyky, iné preferencie.

Kasína sa na klesajúci záujem o kedysi veľmi obľúbenú hru snažia pružne reagovať a vymýšľajú všelijaké vychytávky od videoterminálov po vyzliekaciu verziu.

No vzhľadom k tomu, že kasína idú tvrdo po krku profesionálnym hráčom Black Jacku, prísne sledujú a trestajú počítanie kariet, tak je ťažké predpokladať, že bývalá popularita hry sa v budúcnosti obnoví.