Začínal s 10 dolármi: Stal sa kráľom hazardu a dožil sa takmer stovky!
Stanley Ho začínal s prázdnymi vreckami. Postupne sa však stal miliardárom a mnohými je označovaný kráľom hazardu. Dožil sa takmer stovky.
Začínal s desiatimi dolármi, stal sa kráľom hazardu
Z čínskeho Macau spravil najväčšie centrum kasín na svete. Stanley Ho – kontroverzný miliardár, ktorý zomrel v roku 2020. Dva roky pred svojimi 100. narodeninami. Skonal v Hong Kong Sa‑natorium & Hospital v Happy Valley.
Ho mal sedemnásť detí so štyrmi manželkami. Pätnásť detí ho prežilo a po otcovej smrti sa strhli veľké spory o majetky a kontrolu nad jeho úspešnými firmami.
Dva roky pred svojou smrťou sa stiahol z vedenia vlajkovej lode svojho obrovského hazardného impéria SJM Holdings Ltd. v hodnote šesť miliárd dolárov. V čele firmy ho vystriedali dcéra Daisy a štvrtá žena Angela.
Stanley Ho bol nielen kráľom hazardu, gamblingovým a stavebným magnátom, ale aj filantropom. Vďaka tomu sa zapísal do sŕdc mnohých.
Podľa čínskej spravodajskej agentúry Sin-chua bol „blízkym priateľom komunistickej strany“. Podľa štátnej televízie svojimi daňami plnil viac než polovicu rozpočtu regiónu.
Ho sa v Hongkongu narodil síce do zámožnej rodiny, no po tom, ako jeho otec skrachoval na burze a nechal rodinu napospas osudu, sa začali pre Stanleyho ťažké časy.
Vysokoškolské štúdium musel počas druhej svetovej vojny prerušiť. Stal sa telefónnym operátorom v britskej armáde. No táto pozícia mu nesedela. „Zahodil som uniformu a so skupinou utečencov som na lodi odplával do Macaa,“ prezradil v jednom z rozhovorov.
V Macau chcel začať nový život. No v tých časoch bol chudobný ako myš. „Bol som vtedy veľmi chudobný. Mal som vo vrecku len desať hongkonských dolárov. To bol celý môj kapitál.“
Kráľ hazardu nevedel o hazardných hrách takmer nič
Ho bol dravý a pre túžbu zbohatnúť bol ochotný spraviť takmer všetko. Macau obsadili Japonci a Ho s nimi začal spolupracovať- pašovať tovar do Číny. Išlo o riskantné obdobie jeho života, no vďaka nemu zbohatol. Vďaka tomu zohral kľúčovú rolu pri povojnovej obnove Hongkongu.
V 60. rokoch už bol známym podnikateľom a so skupinov kolegov získal monopolnú licenciu na prevádzku kasín v Macau. Prvé uzrelo svetlo sveta v roku 1962. A jeho hviezdna kariéra vo svete gamblingu odštartovala. Prostitúcia a pouličné vojny gangov boli v tých časoch v Macau bežným javom.
Ho sa snažil Macau sprístupniť bohatým hráčom čo možno najviac. Vedel, čo robí. Vybudoval prístav. Neskôr umožnil cestovanie vrtuľníkmi. Postupom času vybudoval sieť dvadsiatich kasín. Macau napríklad v roku 2019 zarobilo na hazarde päťnásobné viac ako Las Vegas.
Zaujímavosťou je, že bol síce kráľom hazardu, no o hraní hier nevedel prakticky nič. „O hazardných hrách neviem prakticky nič. Do tohto biznisu som išiel len preto, že to bola pre mňa výzva.“