Stieracie žreby, ich história a pôvod

Stieracie žreby, ich história a pôvod

Stieracie žreby majú stále svojich verných priaznivcov. Aká je ich história a pôvod?

Čo sú stieracie žreby?

Rovnako ako hranie online rulety, aj stierací žreb predstavuje rýchly a jednoduchý spôsob, ako môžu ľudia hrať hazardné hry. Ide o fyzické alebo digitálne karty, ktoré prichádzajú v nespočetných prevedeniach. Všetky však majú rovnaký základný formát: karta so skrytými symbolmi alebo číslami, ktoré možno odhaliť poškriabaním povrchu karty a zistiť, či ste vyhrali cenu!

Vo svojej fyzickej podobe majú tieto karty zvyčajne na povrchu látku podobnú vosku, ktorú môžete odstrániť tvrdým predmetom, ako je minca alebo kľúč, aby ste odhalili skryté symboly alebo čísla. V digitálnej podobe môžu hráči použiť myš alebo touchpad na počítači alebo prst na zariadení s dotykovou obrazovkou, aby zotreli vrstvu, ktorá prekrýva skryté symboly. V závislosti od online stieracieho žrebu, ktorý ste si zakúpili, je možné vyhrať rôzne ceny v závislosti od kombinácie symbolov, ktoré získate.

Pôvod a história stieracích žrebov

Aj keď si niekto môže myslieť, že taký šikovný nápad, ako sú stieracie žreby, existuje aspoň tak dlho ako hracie automaty, v skutočnosti ide o relatívne nový spôsob hazardu a bol vynájdený až v polovici 20. storočia. Pôvodné karty boli navrhnuté ručne, pričom spoločnosti investovali veľké množstvo času a peňazí do zabezpečenia toho, aby karty ponúkali primerané a spravodlivé kurzy. To všetko sa však zmenilo v roku 1972.

Spisovateľ Jake Rossen v článku Mental Floss „A Revealing History of Lotto Scratch-Offs“ rozpráva príbeh o tom, ako vedec John Koza dokončil doktorát, len aby ho vyhodili z práce na čiastočný úväzok v spoločnosti, ktorá vyrábala stieracie žreby. Tieto karty boli súčasťou týždenných žrebovaní lotérií a postupne sa stali hrami s okamžitou výhrou, akými sú dnes.

Ako ste možno uhádli, myšlienka premeniť stieracie žreby na hry, v ktorých hráč okamžite poznal výsledky hry, Kozu fascinovala a veril, že to bude zaujímavé aj pre hráčov lotérie. Vedel však, že bude potrebovať pomoc s vývojom kariet a presvedčiť predstaviteľov lotérie, aby dali jeho nápadu šancu. Dan Bower, bývalý spolupracovník, videl potenciál v Kozovom nápade a pomohol mu založiť Scientific Games Corporation.

Dali sa do práce na vývoji svojej hry a presvedčili šéfa lotto komisie v Massachusetts Williama Perraulta, aby dal ich hre šancu. Potom, čo si Perrault objednal 25 miliónov kariet, museli títo dvaja prekonať množstvo ďalších výziev. Podarilo sa im nájsť riešenia týchto problémov a do siedmich dní od uvedenia do predaja ich hra takmer strojnásobila sumu, ktorú zarobili iné losy v štýle lotérie.

V celých Spojených štátoch sa stieracie žreby stali populárnym spôsobom hazardných hier, vďaka čomu boli zakladatelia Scientific Games Corporation veľmi, veľmi bohatí. Národná lotéria stieracích žrebov sa stala veľkým hitom hráčov.

Iní konkurenti odvtedy túto myšlienku prijali, ale niet pochýb o tom, že zásluhy za pôvodný koncept patrí Kozovi, ktorý spôsobil revolúciu v spôsobe, akým ľudia hazardujú.

To však nebol koniec príbehu o stieracích žreboch. Zatiaľ čo tieto karty s okamžitou výhrou boli nepochybne populárnou hazardnou hrou, nový technologický vývoj navždy zmenil spôsob, akým ľudia hazardujú. A o tom sa budeme baviť v nasledujúcej časti…