Edward O.Thorp – otec počítania kariet v Black Jacku

Edward O.Thorp – otec počítania kariet v Black Jacku

Edward O.Thorp je zakladateľom počítania kariet v Black Jacku. V histórii tejto kartovej hry mu patrí nezastupiteľné miesto.

Edward O.Thorp je legendou Black Jacku. Považuje sa za zakladateľa počítania kariet. Vyšliapal cestičku pre mnohých úspešných hráčov tejto hry.

V roku 2002 bol jedným zo siedmich základných členov, ktorých uviedli do Blackjack Hall of Fame.

Edward O.Thorp – otec počítania kariet v Black Jacku

Edward O.Thorp sa narodil 14. augusta 1932 v americkom Illinois, má 88 rokov.

Od útlej mladosti bolo vidieť, že je to inteligentný chlapík. Študoval na University of California (matematiku a fyziku). Dva roky pracoval ako profesor na MIT, aj na New Mexico State University a University of California.

Jeho vášňou bol Black Jack. V roku 1956 skúmal teóriu pravdepodobnosti v tejto hre na jednom z prvých počítačov svojej doby – IBM 704.

Jeho výskum trval niekoľko rokov a prišiel na to, že jedinou víťaznou stratégiou je počítanie kariet.

Podľa jeho teórie počítanie kariet zvyšuje výhodu hráča oproti kasínu. Najmä pri nemiešaných balíčkoch a na ich konci.

Spoločne s Arnoldom Snyderom vynašli počítacie zariadenie, ktoré sa nosilo na ruke. Začal s kapitálom 10 tisíc dolárov, ktorý mu poskytol Manny Kimmel.

Edward O.Thorp vybavený potrebnými informáciami, taktikou, počítacím zariadením a slušným kapitálom začal vymetať kasína a ovládol Black Jackové stoly.

Neušiel však pozornosti zamestnancov kasína. Čoskoro mu zakázali prístup do všetkých kasín v Las Vegas.

Thorp svoju stratégiu uplatnil aj v iných amerických mestách a za prvý víkend vyhral 11 tisíc dolárov.

Keď sa Edward O.Thorp dostal na „black list“ takmer všetkých kasín, rozhodol sa svoje poznatky spísať do knihy. Čuduj sa svete, skutočné bohatstvo mu prinieslo vydanie knihy a odhalenie svojej teórie svetu. A nie úspech pri Black Jackových stoloch.

Po vydaní knihy sa začala taktika počítania kariet v Black Jacku masívne používať. Kasína nechceli zostať krok pozadu oproti hráčom a tak začali meniť pravidlá.

Thorp sa neskôr venoval aj vyvíjaniu systémov na hranie rulety. No žiadny z nich sa nestretol s takým úspechom, ako práve počítanie kariet v Black Jacku.