Čínsky blackjack: Čo to je a aký je rozdiel oproti tradičnej verzii hry?

Čínsky blackjack: Čo to je a aký je rozdiel oproti tradičnej verzii hry?

Čínsky blackjack. Čím sa vyznačuje táto verzia obľúbenej kartovej hry a aké sú rozdiely oproti tradičnej variante hry?

Čínsky blackjack, ktorý je tiež známy ako ban-luck alebo ban-nag, má podobnosť s konvenčnou verziou blackjacku. Táto verzia hry využíva jeden alebo dva 52-kartové balíčky a môže ich hrať ľubovoľný počet hráčov. Jeden je niekedy nominovaný za krupiéra, alebo sa môžu striedať. Rovnako ako všetky variácie blackjacku, aj čínsky blackjack má svoje vlastné pravidlá.

Čínsky blackjack pravidlá a ako ho hrať

Zatiaľ čo mnohé z pravidiel čínskeho blackjacku sú rovnaké ako tie, ktoré sa dodržiavajú v štandardných verziách blackjacku, existujú aj rozdiely, vďaka ktorým je táto konkrétna variácia jedinečná. Čínsky blackjack má svoje vlastné výherné kombinácie, ktorými sú ban-ban, ban-nag, voľná ruka a 5-Dragon.

  • Hráč, ktorý má dve esá, má ban-ban, ktorý sa vypláca 3:1, pokiaľ dealer nemá ban-ban
  • Hráč, ktorý drží eso a kartu s hodnotou 10, má ban-nag, ktorý sa vypláca 2:1. Ak má dealer ban-nag, porazí všetky karty okrem ban-banu.
  • Hráč, ktorý má celkový súčet kariet 15, má voľnú ruku. To umožňuje hráčovi pokračovať v hre alebo ju zastaviť. Rovnaké pravidlo platí pre dealera. Ak sa krupiér rozhodne prestať hrať, hra končí a krupiér znovu zamieša karty.
  • Ak hráč drží päť kariet bez vypadnutia, má 5-Dragon. Je vyplácaný 2:1, pokiaľ nemá celkový súčet 21, v takom prípade dostane 3:1. Ak krupiér drží 5-Dragona bez vypadnutia, všetci hráči musia zdvojnásobiť svoju počiatočnú stávku a zaplatiť mu. Ak má dealer päť kariet s celkovým počtom 21, hráči strojnásobia svoju počiatočnú stávku a vyplatia ho.

Všetko ostatné v čínskom blackjacku sa hrá rovnako ako v štandardnej verzii hry.

Čínsky blackjack verzus tradičný blackjack – rozdiely

Je zrejmé, že hlavným rozdielom medzi týmito dvoma verziami blackjacku sú výherné kombinácie obsiahnuté v čínskej verzii. Je dôležité poznamenať, že hodnota esa sa mení v závislosti od toho, koľko kariet hráč drží v čínskom blackjacku. Ak drží dve karty, eso sa počíta ako 10 alebo 11. Ak drží tri karty, esá sa môžu počítať ako 1 alebo 10. Pri štyroch alebo viacerých kartách sa eso počíta len ako 1.

Jeden ďalší rozdiel však spočíva v tom, že ak má krupiér celkovo 16-20 zo svojich pôvodne rozdaných kariet, môže odhaliť určitý počet hráčových rúk predtým, ako sa rozhodne, či má zasiahnuť alebo stáť. Ak dealer krachne, všetci hráči dostanú dokonca peniaze na svojich rukách. Ak krupiér dosiahne súčet 21 bez vypadnutia, krupiér vyhráva.

House edge v čínskom blackjacku

House edge (resp. výhoda kasína/krupiéra) je na strane kasína. Je celkom zrejmé, že kasíno a krupiér má významnú výhodu nad hráčmi v čínskom blackjacku. Z tohto dôvodu sa hráči pri hraní hry striedajú v úlohe dealera.

Pravdepodobnosť, že hráči skončia s ban-banom je nízka a len na úrovni 0,56 %. Celková pravdepodobnosť výhry je 42,4 % v porovnaní so 49 % šancou na prehru. Remízy sa vyskytujú v 8,5 % prípadov.