Texas Hold’em poker – najobľúbenejší druh tejto kartovej hry

Texas Hold’em poker – najobľúbenejší druh tejto kartovej hry

Texas Hold’em poker je najobľúbenejší a najbežnejší druh tejto populárnej kartovej hry. V krátkosti si objasníme jeho základy.

Texas Hold’em poker

Prečo je Texas Hold’em najbežnejším a najobľúbenejším druhom pokeru? Pravdepodobne to bude dynamikou hry, ale tiež jednoduchosťou pravidiel, ktoré ľahko pochopia aj začiatočníci.

Pri Texas Hold’em poker dostanú všetci hráči po dve karty a na stôl je vyložených päť „komunitných kariet“. Sú to spoločné karty, ktoré vidia všetci. Cieľom hry je zostaviť z dvoch vlastných a piatich komunitných kariet čo najlepšiu kombináciu.

Priebeh hry

Poďme ale pekne po poriadku.

Pred začiatkom hry je potrebné určiť dealera – človeka, ktorý rozdáva karty. V kamenných kasínach je to krupier, v online kasínach je to počítač.  Funkcia dealera sa tiež môže vyžrebovať a hráči v nej sa môžu striedať.

Hrá sa s klasickým 52-kartovým balíčkom v 4 farbách kariet.

Prvé stávky. Skladajú sa do potu, čo je vlastne balík peňazí či žetónov, o ktoré sa hrá. Hráč po ľavici dealera vloží small blind stávku. Hráč po jeho ľavici vloží big blind stávku – jej výška je minimálna stávka v hre, dvojnásobok stávky small blind. Blind stávky sú povinné a majú zabezpečiť, aby bolo v každej hre o čo hrať.

Následne dealer rozdáva karty v smere doľava tak, aby na konci mali všetci hráči pri stole po dve karty – hole cards.

Na rad prichádza hráč naľavo od hráča, ktorý vložil big blind. Môže sa rozhodnúť stávku dorovnať – call, navýšiť – raise, alebo zložiť karty – fold.

V ďalšom kroku dealer vyloži na stôl tri karty, ktoré majú možnosť vidieť všetci hráči – flop.

Nasleduje ďalšie kolo stávok a hráči majú opäť možnosť navýšenia, dorovnania stávok či zloženia kariet a ukončenia.

Dealer priloží k trom kartám štvrtú – nazýva sa to turn. Hráči sa opäť rozhodnú či navýšia, dorovnajú stávky alebo zložia karty.

Napokon dealer vyloží aj piatu komunitnú kartu. Toto kolo prebieha identicky ako predošlé. Hráčov, ktorí v hre zotrvali, ale na jeho konci čaká showdown – odkrytie kariet.

Podľa výšk jednotlivých kombinácií kariet sa určí víťaz.