Online Black Jack – kedy zvoliť možnosť stáť?

Online Black Jack – kedy zvoliť možnosť stáť?

Online Black Jack prináša množstvo zaujímavých situácií a hráči tejto obľúbenej hry sa často pýtajú – kedy zvoliť možnosť stáť?

Čo je to stáť, resp. stand v Black Jacku? Túto možnosť hráč volí v prípade, že má pocit dostatočne silnej kombinácie kariet na ruke, prípadne keď sa obáva „tropu“, teda, že prešvihne súčet kariet 21. Jeho kolo tak končí. Na ťahu je dealer, ktorý nemá možnosť zvoliť stand. Ťahať musí karty až dovtedy, kým nemá na ruke súčet 17 a viac.

Do hodnoty kariet na ruke 11 vždy ťahajte

Najmä začiatočníci často riešia otázku, kedy je najlepšie stáť? No ak máte na ruke karty v hodnote 11, nemusíte sa báť „tropu“. Smelo do toho, maximálne môžete mať pri ďalšom ťahu súčet kariet 21, čo je skvelé. Takže ak máte karty v hodnote 11 a menej, „stand“, resp. státie nevoľte.

Problém nastáva, keď je na ruke hodnota kariet 12 a viac. Ak máte hodnotu 12, desiatka spôsobí celkovú hodnotu 22 a teda „trop“. Čelíte 32 % šanci na „trop“. No ak zostanete stáť, máte na ruke len 12. Šanca na prehru je výrazne vyššia práve pri zvolení možnosti „stand“ – stáť.

Poďme teraz k druhému extrému. Ak máte na ruke hodnotu kariet 20, čelíte 92 % šanci na „trop“, teda prekročenie hranice 21, ak sa rozhodnete ťahať. Pre stredné hodnoty kariet na ruke (medzi 12-20) sa šanca na trop pohybuje v rozmedzí 32 % – 92 %. Otázka teda je, od akej hodnoty kariet na ruke radšej stáť?

Online Black Jack – kedy stáť?

Nie je to tak jednoznačné. Do značnej miery to závisí od kariet dealera a od toho, či máte mäkkú alebo tvrdú ruku. Odpoveď bola získaná po počítačovej simulácii desiatok tisíc možností.

Riešenie je nasledovné – ak máte tvrdú ruku, pri hodnote 12 stojíte len vtedy, ak má dealer 4,5 alebo 6. Pri hodnotách 13 až 16 stojíte, keď má dealer 6 alebo menej. Pre hodnoty kariet na ruke 17 a viac stojíte VŽDY.

S mäkkou rukou môžete konať agresívnejšie. Pretože ak prekročíte hodnotu 21, môžete previesť eso z hodnoty 11 na 1. V tomto prípade vždy ťaháte až do hodnoty 17. Vždy stojíte od hodnoty 19 a viac. S hodnotou 18 stojíte len v prípade, ak má dealer 8 alebo menej.