Testosterón a úspech v pokeri

Testosterón a úspech v pokeri

Testosterón a úspech v pokeri. Téma, ktorá si zaslúži vašu pozornosť. Viac testosterónu znamená viac sebavedomia a tým aj väčší úspech v pokeri.

O tom, že sebavedomie je kľúčové (nielen) pre úspech v pokeri, netreba pochybovať.

Agresivita v pokeri úzko súvisí s úspechom. A agresivita má veľa spoločného s testosterónom. Jeho dopadom na fyzické aj mentálne rozpoloženie.

Testosterón a úspech v pokeri

Testosterón je anablický steroid odvodený z cholesterolu. Vyrába sa v semenníkoch u mužov, v malom množstve ho produkujú aj vaječníky u žien.

Má celý rad účinkov na telo, vrátane zvyšovania svalovej hmoty, zväčšovania častí tela, stimulácie sexuálneho vzrušenia a zvyšovania hustoty kostí.

Ovplyvňuje tiež kognitívne funkcie, prispieva k duševnej bdelosti a za určitých podmienok zvyšuje agresivitu. Mnohí predpokladali, že existuje priamy vzťah medzi hladinou testosterónu a agresívnou hrou v pokeri. V skutočnosti pravdepodobne existuje.

Vedecký pokus s opicami a testosterónom

Vedci vybrali mladú opicu, s nízkou hierarchiou dominancie a s relatívne nízkou hladinou testosterónu; nazvime ho Max.

Tento úbohý blázon bol bežne zbitý svojimi agresívnejšími „kolegami“. Na pomoc však prišla veda. Vedci zmanipulovali jeho ďalšie stretnutie omámením opice v hierarchii tesne nad ním. Max vyhral svoj prvý boj a nahradil druhú opicu v rámci hierarchie.

Výskumný tím však ešte len začínal. Postupnosťou bojov Max prosperoval. Ako stúpal v rebríčku hierarchie, jeho hladina testosterónu stúpala. Pribral na váhe a sile a správaním sa zdalo, že prejavoval viac rozvahy a sebadôvery.

Opice, ktoré ho kedysi zastrašovali, boli teraz zastrašené ním. Odkaz bol jasný. Hladiny testosterónu nie sú stanovené biológiou. Sú tvarovateľné a dajú sa na základe skúseností posúvať.

Takže späť k pokeru.

Viac testosterónu – viac sebavedomia – viac agresivity – lepšie rozhodnutia – viac výhier – s tými stúpa ešte viac sebavedomie a testosterón. Vidíte, že testosterón a úspech v pokeri veľmi úzko súvisia.

Cítite sa silní, sebaistí a čo je dôležité, cítia to aj vaši súperi. Stávate sa alfa samcom.

Opačný efekt má napríklad séria prehier. Vaše sebavedomie aj testosterón pôjdu rapídne dole.

Ako zvýšiť testosterón?

Dostatok spánku, vyhýbať sa stresu, cvičenie, zdravá strava.