Psychológia pre poker: Čo je TILT a ako sa mu vyhnúť?

Psychológia pre poker: Čo je TILT a ako sa mu vyhnúť?

Psychológia a poker idú ruka v ruke. Čo je to TILT, prečo je to negatívny jav v pokeri a ako sa mu vyhnúť?

Poznáte to aj z bežného života. Situácie, keď konáte iracionálne, bezhlavo, emotívne a neskôr svoje konanie ľutujete. Tento jav sa v pokeri označuje TILT a je nežiaduci.

Hráči, ktorí sa dostanú do stavu TILT väčšinou veľmi rýchlo prichádzajú o svoj kapitál. Je jasné, že úspešný hráč sa musí stavu TILT vyhýbať. To platí nielen pre poker, ale pre všetky hazardné hry. Ide o efekt snehovej gule, keď sa hráč snaží vyprovokovaný stratou rýchlo manko dohnať späť a stráca nad svojimi rozhodnutiami kontrolu.

4 dôvody, prečo sa hráč dostáva najčastejšie do stavu TILT

Vlna zlých kariet – Kľúčový moment, kedy rozlíšite dobrého a zlého hráča v pokeri. To, ako sa hráč zachová pri vlne zlých kariet.

Problémy v súkromí – Pokiaľ prežívate ťažké obdobie v osobnom živote či riešite nejaké problémy, kasínu (aj jeho online verzii) sa vyhýbajte oblúkom. Na poker je potrebná čistá myseľ a plná koncentrácia. Pokiaľ si k pokerovému stolu sadáte s myšlienkami na problémy v súkromí, otázka času, kedy sa dostanete do stavu TILT.

Vnímanie spoluhráčov – Vnímanie rozličných gest či počúvanie informácií spoluhráčov je v pokeri častokrát viac na škodu, ako na úžitok. Pretože ktorý hráč pokeru vám dobrovoľne prezrádza svoje karty? Len ten, ktorý vám chce posunúť do hlavy falošnú informáciu a zmiasť vás.

Bad Beat – Zložitá situácia, kedy prehráte aj napriek dobrej kombinácii kariet. Aj lepší hráči pokeru sa po Bad Beate často dostanú do stavu TILT. Neustále si opakujte. Poker je ako život. Aj život prináša ťažšie a horšie chvíle, aj blbé náhody aj šťastné momenty. Rovnaké zákony platia aj pri hraní pokeru. Bad Beaty zákonite budú raz za čas prichádzať. Vnútorne sa s tým zmierte a keď sa tak stane, budete lepšie pripravení a odolnejší.

Psychológia pre poker: Ako sa vyhnúť stavu TILT?

„Nerúcať“ sa pri vlne zlých kariet ani pri Bad Beate.

Zachovať si čistú myseľ a nehrať v prípade osobných problémov.

Hrať s dostatočným kapitálom. Inak pracuje psychika, keď prehráte 30 eur pri kapitále 60 eur. A inak pri kapitále 10 000 eur. Správny money manažment je kľúčom.

Ak sa už do stavu TILT dostanete, vedieť to spoznať. Okamžite reagovať, ukončiť hru a predísť tak výraznejším stratám.