Výherné automaty a priemerná návratnosť stávok: Prečo to častokrát nesedí v praxi?

Výherné automaty a priemerná návratnosť stávok: Prečo to častokrát nesedí v praxi?

Výherné automaty a priemerná návratnosť stávok (RTP) patrí k najčastejšie diskutovaným témam. Pozrieme sa na to, prečo tento údaj často v praxi pri reálnom hraní nesedí.

Publikácie o hazardných hrách, články na špecializovaných weboch alebo odborníci radia riadiť sa priemernou návratnosťou stávok (RTP). Či už hráte výherné automaty alebo ste fanúšikom iných hazardných aktivít. Čo je vlastne RTP alebo priemerná návratnosť stávok? Tento údaj je zvyčajne vyšší ako 90 % a menší ako 100 %. Používa sa na definovanie výhody kasína v určitej hre a vyjadruje priemer návratnosti stávok k hráčovi.

Výherné automaty: Prečo teoretická návratnosť často v praxi vyzerá úplne inak?

Na základe spomínaného údaja vie hráč určiť, koľko teoreticky peňazí z jeho stávok ostáva v priemere kasínu. Ak je priemerná návratnosť stávok povedzme 96 %, tak v priemere by sa hráčovi malo vrátiť 96 € z každej stavenej stovky. A v priemere kasínu zostane 4 € z každej stovky vsadenej hráčmi na danej hre. Prečo tieto údaje ale pri reálnej praxi častokrát nesedia?

Tieto čísla predstavujú to, čo by sa malo stať počas mnohých mesiacov alebo rokov hrania konkrétnej hry, či už ide o výherné automaty alebo inú aktivitu. Jednotlivci ale na základe vlastných skúseností (zväčša krátkodobých) vidia ale diametrálne odlišné výsledky. Niektorí hráči prídu o všetky svoje peniaze a niektorí zas vyhrajú obrovský jackpot. Kasína môžu vyhrať viac alebo menej, ako je ich uvádzaná teoretická výhoda v danom období. Percentá výhier a prehier môžu vyzerať veľmi odlišne, pokiaľ sú počítané za jeden mesiac a za šesť mesiacov.

Teoretická návratnosť hráčovi – hráč nie je konkrétnou osobou, dokonca ani štatistickým modelom. Hráč sú v skutočnosti všetci ľudia, ktorí v danom období konkrétne výherné automaty hrajú. Bolo by preto lepšie, keby bol používaný výraz „teoretická návratnosť všetkým hráčom“.

Výherné automaty patria medzi najobľúbenejšie hry hazardných hráčov a častokrát sa pri ich výbere riadia práve hodnotami RTP – priemernej návratnosti stávok. Ako sme si rozobrali v tomto článku, nie vždy teoretické údaje vyzerajú rovnako aj v praxi.