Prečo kasína milujú hráčov so spánkovým deficitom?

Prečo kasína milujú hráčov so spánkovým deficitom?

Od malička ste počúvali o tom, aké je dôležité dobre sa vyspať. Mnohí spánku neprikladajú veľký význam. Viete, prečo kasína milujú hráčov so spánkovým deficitom?

Spánok. Najmocnejší nástroj na regeneráciu mysle a tela človeka. Mnohí ľudia, najmä v súčasnej hektickej dobe, neprikladajú nočnému zotaveniu dostatočný dôraz. Uberajú si z drahocenných hodín spánku. Aby stihli všetko, čo chcú, skracujú si spánok. A možno aj život.

Pred vstupom do kasína sa hlavne dobre vyspite

Ale poďme k téme spánok a kasína. Prečo milujú nevyspatých hráčov so spánkovým deficitom? Nielen kvôli tomu, že ľahšie podľahnú mentálnej aj fyzickej únave a ich úsudok a rozmýšľanie nie je tak ostré a precízne, ako v prípade oddýchnutých hráčov.

„Noční hráči sú vystavení nielen nevýhodnej pozícii voči výherným automatom alebo rulete, ale aj ich vlastnému mozgu. Nedostatok spánku totiž povzbudzuje mozog v hľadaní potenciálnych výnosov a potláča zmysel pre dôsledky možných strát,“ uviedol Vinod Venkatraman z Duke University.

V praxi to znamená, že nevyspatý mozog povzbudzuje hráčov do vyššieho rizika a neberie do úvahy dostatočne dôsledky možných prehier. V kasíne veľmi nebezpečný jav.

„Opatrenia ako príjem energetických nápojov na zvýšenie bdelosti nezaručujú, že človek oklame vlastný mozog a vyhne sa príliš riskantným rozhodnutiam,“ dodáva hlavný autor štúdie zverejnenej v Journal of Neuroscience.

Spoluautor štúdie Scott Huettel upozorňuje, že kasína o tomto veľmi dobre vedia a zohľadňujú to pri svojom biznise. Preto sú kasína bez okien, aby človek nevnímal prirodzený denný rytmus a denné svetlo či tmu. Alkohol zadarmo, všade prítomné blikajúce a hučiace prístroje, to všetko má za cieľ otupiť pozornosť hráčov.

Nedostatok spánku negatívne vplýva na vnímavosť a pamäť, ako aj na schopnosť efektívne vyhodnocovať situácie.

Štúdia, na ktorej sa zúčastnilo 29 zdravých dobrovoľníkov vo veku 22 rokov zistila, že aj ľudia, čo po normálnom spánku robia dobré finančné rozhodnutia, sú v stave nevyspatosti schopní robiť chyby a vystaviť sa zbytočnému riziku finančných strát.