Prečo je v kasínach toľko defibrilátorov? Toto je dôvod

Prečo je v kasínach toľko defibrilátorov? Toto je dôvod

Dôvod, prečo je v kasínach toľko defibrilátorov. Píše o tom doktorka Jordan Gaines Lewis pre Psychology Today.

„Moja krátka skúsenosť v kasíne bola dosť typická,“ píše doktorka Jordan Gaines Lewis pre Psychology Today.

„Blikajúce svetlá. Slabá vôňa chlastu. Medzi hráčmi nie je veľa rečí. Zvuky hádzania kockami, bzučanie strojov a klepanie mincí. Rovnaké zadky sediace na rovnakých miestach celé hodiny. Všetko, čo vidíte v televízii alebo vo filmoch, je podľa môjho netrénovaného oka pomerne presné.“

„Ale jedna vec, ktorú som si nevšimla ani vo filmoch, ani v skutočnom živote, pravdepodobne čiastočne kvôli krikľavému dekoru, bolo množstvo defibrilátorov lemujúcich steny. Automatické externé defibrilátory (AED) sa v poslednej dobe usídlili na mieste, kde to asi najviac potrebujú: v kasíne.“

Čo sú defibrilátory

AED sú malé prenosné jednotky, ktoré dokážu diagnostikovať a liečiť srdcové arytmie. Arytmie sa vyskytujú, keď je srdce stále aktívne, ale nefunguje tak, aby správne cirkulovala krv.

Arytmie sa môžu rýchlo zhoršovať a zasahovať celé komory srdca, čo vedie k fibriláciám alebo neusporiadanej chaotickej elektrickej aktivite. Aj keď nie všetky arytmie sú život ohrozujúce, niektoré môžu mať za následok zástavu srdca alebo úplné zastavenie činnosti srdcovej pumpy.

Toľko z biológie.

Teraz sa poďme pozrieť na to, čo majú defibrilátory spoločné s kasínami.

Aj keď v súčasnosti je zástava srdca náhla, nie je taká náhodná, ako sa zdá. V skutočnosti sa rizikové faktory stavu hromadia u mnohých jedincov po celé desaťročia: sedavý životný štýl v kombinácii s obezitou, cukrovkou alebo fajčením.

Prevažná väčšina úmrtí v dôsledku náhlej zástavy srdca je v skutočnosti dôsledkom základných srdcových chorôb. Vysoký cholesterol, triglyceridy v krvi a vysoký tlak sú ako časované bomby pre srdcové choroby.

Stres v kasínach

Aj keď ľudia so srdcovými ochoreniami môžu žiť svoj život a môžu byť každodenne relatívne nedotknutí, existuje jedna vec, ktorá môže úplne narušiť už aj tak krehkú rovnováhu tela: stres. Ako v hazarde.

Vtipné na strese je, že môže byť dobrý (výhra 5 000 dolárov) alebo zlý (strata 5 000 dolárov) a stále môže na telo pôsobiť úplne rovnako.

Keď sme ohromení, oblasť mozgu zapojená do emocionálneho spracovania, amygdala, pošle SOS do inej oblasti mozgu nazývanej hypotalamus. Hypotalamus možno považovať za „riadiace centrum“ stresového systému.

Keď čelíme stresovej situácii, aktivuje sa os zvaná sympatický („boj alebo útek“) nervový systém. Je to spôsobené signálom vysielaným z hypotalamu do nadobličiek, ktorý vylučuje stresový hormón adrenalín. Počas tejto doby môžu byť koncentrácie adrenalínu až 50-násobne vyššie ako je typické množstvo v krvi. Vďaka stresovej situácii zaznamenávame zvýšený srdcový rytmus, ostrejšie videnie a rýchle dýchanie. Adrenalín je vynikajúci na predbehnutie predátora alebo vyskočenie z rýchlosti auta.

Ale tento hormón môže robiť škaredé veci niekomu, kto už má poškodené srdce po desaťročiach nezdravého životného štýlu. Zvýšený srdcový rytmus a krvný tlak sprevádzajúci stresovú reakciu nie sú priateľské voči cholesterolovým plakom vytvoreným pozdĺž steny tepien. To môže mať za následok zníženie množstva kyslíka v srdci  alebo tvorbu krvných zrazenín, čo môže viesť k infarktu alebo mŕtvici.

Štúdie hovoria, že keď je prvá defibrilácia podaná do 3 minút od srdcovej príhody, miera prežitia dosahuje úroveň až takmer 75 %.

Toto je dôvod, prečo v kasínach nájdete toľko defibrilátorov.

Ak máte problémy so srdcom, pamätajte, že s hazardnými hrami treba opatrne. Aby ste si prípadnú výhru mohli ešte naplno užiť.