Online kasíno a psychológia pri hraní

Online kasíno a psychológia pri hraní

Online kasíno a psychológia pri hraní hazardných hier naživo. Aké faktory podporujú a brzdia gambling online?

Doktor Mark Griffiths a jeho výskumný tím počas desiatich rokov vykonávali prieskum psychológie online hazardných hier. Viedli rozhovory s hráčmi online, offline a ostatnými hráčmi. Zistili, že ľudia navštevujú online kasíno kvôli pohodliu, väčšej peňažnej hodnote, väčšej rozmanitosti hier a anonymite.

Online kasíno a psychológia pri hraní

Základným brzdiacim faktorom bolo, že hráči tvrdia, že autenticita hrania hazardných hier sa v online kasínach vytráca. K ďalším brzdiacim faktorom, ktoré odrádzajú najviac hráčov od hrania v online kasínach, patria: znížená realita hrania, asociálna povaha internetu, používanie elektronických peňazí a obavy týkajúce sa bezpečnosti používania webových stránok s hazardnými hrami.

„Tento empirický výskum sa zhoduje aj s mojou osobnou psychológiou hrania hazardných hier online. Jedným z hlavných dôvodov, prečo nemám rád hazard v internetových kasínach je, že verím, že väčšina herných výsledkov bude pravdepodobne vopred naprogramovaná alebo vopred určená,“ píše Griffiths v článku na webe psychologytoday.com.

Anonymita je jeden z hlavných faktorov, pre ktorý sa hráči uchyľujú k hraniu v online kasínach. Umožňuje im hrať hazardné hry bez obáv zo stigmy. Anonymita zvyšuje pocit pohodlia hráčov, pretože nikto reálne neuvidí tvár porazeného. Znižuje tiež sociálne prekážky pri hraní hazardných hier. Identita hráča zostáva skrytá.

Správanie ľudí online sa výrazne líši od správania ľudí offline. Na internete ľudia znižujú svoju emocionálnu kontrolu a oveľa menej sú obmedzovaní a brzdení vo svojich činoch a vyjadreniach.

Online kasíno a jeho vzostup podporili čoraz sofistikovanejšie herné systémy, systémy elektronických peňazí a väčšia realita prostredníctvom hry cez webové kamery a podobne.

Najnovšie výskumy ukazujú, že súťaživosť nemusí byť z pohľadu hráča dobrá. Môže mať vplyv na vznik problémového hráčskeho správania, pretože muži sa vyznačujú typicky vyššou agresivitou, impulzívnosťou a súťaživosťou.

Doktor Mark Griffiths a jeho tím skúmali súvislosť medzi hazardnými hrami a súťaživosťou. Online kasíno prinesie vysoko súťaživému hráčovi veľa vzrušenia a adrenalínu. Hranie hazardných hier môže využívať na uvoľnenie svojich súťaživých inštinktov.

Vysoká súťaživosť vysvetľuje, že  hráči častokrát čelia negatívnym a škodlivým finančným dôsledkom svojho zvyku. Psychologický výskum dokazuje, že vysoko súťaživí jedinci sú citlivejší na sociálne porovnávanie s rovesníkmi, pokiaľ ide o plnenie ich úloh. V prenesení tejto informácie do sveta hazardných hier to vysvetľuje, prečo sa niekedy môže vyskytnúť nadmerné hranie.