Hracie automaty? Dôležité nielen RTP, ale aj volatilita

Hracie automaty? Dôležité nielen RTP, ale aj volatilita

Pri posudzovaní hracích automatov sa obvykle používa parameter RTP, teda percentuálna miera návratnosti vkladov. Dôležitá je však aj volatilita. Čo to znamená?

Ukazovateľ RTP hovorí o tom, aké percento návratnosti vkladov daný hrací automat má. Pri volatilite to nie je také jednoznačné. Tento parameter má uvádzať, aké výhry pri danom hracom automate môžete očakávať. V skratke – vysoká volatilita – menej časté, ale o to vyššie výhry. Nízka – časté, ale nižšie výhry. Odpoveď na to, čo z toho je lepšie či výhodnejšie neexistuje.

Čo je volatilita?

Neudáva sa tak jednoznačne ako RTP. Zistiť ju nie je také jednoduché. Ako na to? Existuje niekoľko tipov.

Niektorí vývojári online slotov udávajú volatilitu prostredníctvom stupníc od 1 do 100 (Yggdrasil) alebo od 1 do 10 (Elk). Takže môžete googliť či vyhľadávať rôzne recenzie.

Pri výherných automatoch sa uvádzajú tabuľky výhier, z ktorých sa dá tento ukazovateľ vyčítať. Nezabudnite však zohľadniť rôzne bonusové hry a funkcie, práve na nich sa dá získať zvyčajne najviac.

Dobrý tipom je vyskúšať si konkrétnu hru v praxi. Našťastie jednotlivé online kasína umožňujú hranie zdarma. Takže uvidíte, aká je volatilita pri jednotlivých hrách.

Ak hráte predovšetkým pre zábavu, hry s nízkou volatilitou môžu byť pre vás to pravé orechové. Výhry sú síce nižšie, no častejšie zažívate pocit triumfu. Pri hrách s vysokou volatilitou sú výhry vyššie, ale o to menej časté. Je to dosť stávka na riziko.

Postupom času, keď si vyskúšate viac hier, prídete na to, čo vám sedí najlepšie.