Hazard chutil aj našim dávnym predkom: Dôkazom vykopávky na Pustom hrade nad Zvolenom

Hazard chutil aj našim dávnym predkom: Dôkazom vykopávky na Pustom hrade nad Zvolenom

Hazard bol obľúbený aj v dávnych dobách. Adrenalín si hazardnými hrami dvíhali aj naši predkovia. Svedčia o tom vykopávky na Pustom hrade nad Zvolenom.

Hazard bol obľúbenou aktivitou vo voľnom čase aj pre našich dávnych predkov. Svedčia o tom aj nedávne vykopávky archeológov na Pustom hrade nad Zvolenom.

Našli dve hracie kostené kocky z 13. storočia. Zaujímavosťou je, že hazard v tom období nepatril k cirkvou schválenej aktivite a bol teda nelegálny.

Hazard na hradoch

Podobných kociek na Pustom hrade od roku 1992 našli už osemnásť.

Podľa všetkého sa hry s hracími kockami udomácnili v našich končinách vďaka starým Rimanom. „V stredoveku to už bola bežná hra, ktorá sa hrala nielen pre zábavu, ale aj pre peniaze,“ hovorila etnologička Katarína Nádaská pre Nový Čas.

Je teda logické, že archeológovia nachádzajú hracie kocky práve na hradoch.

Hazard bol obľubou mnohých už aj v dávnych dobách. No išlo o nelegálnu aktivitu a podobne ako je tomu aj dnes, tiež sa našli hráči, ktorí tejto vášni prepadli viac, ako by bolo vhodné.

„Z pohľadu cirkvi hazardné hry boli považované za ťažký hriech a práve preto sa ich snažila zakázať. Už v stredoveku totiž mnohí hráči prepadli hráčskej vášni a prehrali pole, dom či celý statok. Aj napriek zákazu vznikali tajné herne alebo miestnosti v rámci hostinca či krčmy, kde sa schádzali hráči a holdovali svojim nerestiam aj naďalej. Takže ako vidíme, aj napriek rôznym zákazom sa hazardné hry udržali do súčasnosti,“ objasňuje Nádaská.