Čo je klam hazardného hráča? Alebo ako predchádzajúce výsledky neovplyvnia ten nasledujúci

Čo je klam hazardného hráča? Alebo ako predchádzajúce výsledky neovplyvnia ten nasledujúci

Klam hazardného hráča obral mnohých o veľké peniaze. Čo to vlastne je? A majú predošlé výsledky vplyv na tie nasledujúce?

Tento jav tiež poznáme aj pod termínom klam Monte Carlo. Ide o myšlienku z ktorej vychádza mnoho hazardných hráčov a to, že po sérii rovnakého výsledku „musí“ prísť výsledok opačný. Napríklad padne v rulete sedemkrát po sebe červená farba, tak mnoho hráčov verí, že už „musí“ padnúť čierna.

To sa nazýva klam hazardného hráča alebo klam Monte Carlo. Aj keď je spomínaná udalosť veľmi nepravdepodobná, môže sa vyskytnúť a spomínaná séria červených farieb nemá žiadny vplyv na výsledok ďalšieho spinu. Každá ďalšia udalosť je úplne nezávislá od tých predošlých.

Ďalším dobrým príkladom je tipovanie na šport. Povedzme, že Rafael Nadal prehrá tri zápasy po sebe, tak mnoho stávkujúcich je presvedčený, že nasledujúci zápas už „musí“ vyhrať. Ale výsledok jeho nasledujúceho zápasu nezávisí od udalostí pred ním.

Prečo sa klam hazardného hráča niekedy nazýva aj klam Monte Carlo? Spomína sa osudná augustová noc v roku 1913 v  kasíne Monte Carlo v Las Vegas. Počas jednej hry rulety údajne loptička 26-krát po sebe dopadla na čiernu farbu. Pýtate sa, aká je pravdepodobnosť, že loptička v rulete 26-krát po sebe dopadne na rovnakú farbu? Približne jedna zo 66,6 milióna.

Hazardní hráči údajne v tú osudnú noc prehrali milióny dolárov stávkovaním na červenú farbu. Hovorili si, že to už nie je možné, aby znova padla čierna a vidíte, ako to dopadlo…

Okrem rulety či športového stávkovania môžeme klam hazardného hráča pozorovať aj pri výherných automatoch. Veľa hráčov verí, že ak na niektorom slote dlho nepadol jackpot, tak šanca na to, že padne už čoskoro sa zvyšuje.

Ako sa vyhnúť tomu, aby klam hazardného hráča ovplyvnil tvoju hru?

Predovšetkým si musíš uvedomiť, že predošlé výsledky nemajú absolútne žiadny vplyv na výsledok aktuálnej udalosti. Vyhnúť sa tomuto spôsobu uvažovnia je najlepší spôsob, aby ste do pasce tohto klamu nespadli aj vy.