Bývalý šéf hazardu na Malte čelí vážnemu obvineniu

Bývalý šéf hazardu na Malte čelí vážnemu obvineniu

Bývalý výkonný riaditeľ Maltského úradu pre hazardné hry (MGA) Heathcliff Farrugia bol v januári potichu obvinený z korupcie. Čím sa bývalý šéf hazardu na Malte previnil?

Hlavný regulátor hazardných hier v krajine je obvinený z korupčného obchodovania s Yorgenom Fenechom, majiteľom a podnikateľom v oblastí kasín, podozrivým z objednávky vraždy novinárky Daphne Caruana Galizie.

The Times of Malta zistili, že obvinenia proti Heathcliffovi Farrugiovi boli „utíšené“, aby sa nepoškodilo dobré meno herného priemyslu v krajine. Malta je jedným z popredných svetových uzlov licencovania online hazardných hier.

Podľa The Times of Malta polícia odhalila usvedčujúce rozhovory medzi Fenechom a Farrugiom, keď pri vyšetrovaní vraždy novinárky skúmali Fenechov telefón.

Bývalý šéf hazardu na Malte čelí vážnemu obvineniu

Novinárku zabila bomba v automobile v roku 2017. Písala o tom, že Fenechovej spoločnosti bol v roku 2014 korupčne udelený vládny kontrakt na výstavbu elektrárne.

Policajné zdroje pre Times of Malta povedali, že Farrugia poskytla Fenechovi komerčne citlivé informácie týkajúce sa konkurenčných prevádzkovateľov kasín.

Diskutovali tiež o vyšetrovaní boja proti praniu špinavých peňazí, ktoré sa uskutočňovalo v kasíne Fenech’s Portomaso Casino. Nie je jasné, či je Farrugia obvinený z prijímania provízií za poskytnutie týchto informácií.

Bývalý šéf hazardu na Malte rezignoval na svoj post v októbri, čo je podľa zdrojov Times of Malta zhruba v čase, keď maltská polícia začala vyšetrovanie.

Maltský herný sektor je zodpovedný za približne 12 percent ich HDP a je hostiteľom niektorých z najväčších značiek v odbore.

Ale jeho časti boli infiltrované mafiou. Minulú stredu talianske úrady zaistili aktíva v hodnote viac ako 80 miliónov EUR a oznámili príkazy na zadržanie voči 23 osobám v súvislosti so správou webovej stránky RaiseBet24.com.

Polícia tvrdí, že stránka mala prepojenie na sicílsku Cosa Nostra a na servery nelegálne zacieľovala zo serverov na Malte.

MGA bolo vyčítané, že nedokázala dostatočne preveriť svojich držiteľov licencie. V roku 2015 bol regulačný orgán s červenou tvárou nútený odobrať licencie deviatim spoločnostiam pôsobiacim v oblasti online hazardných hier. Medzi nich patril BetUniq, ktorého generálneho riaditeľa Maria Gennara talianski prokurátori označili za spojku kalábrijskej mafie na Malte.