Austrália hlási problém: Cez automaty v krčmách a puboch sa ročne preperie 1 miliarda dolárov!

Výherné automaty v austrálskych puboch a krčmách sú podľa najnovších správ doslova ako práčky špinavých peňazí. Ročne sa prostredníctvom výherných prístrojov „preperie“ až 1 miliarda austrálskych dolárov.

Cez hracie automaty v austrálskych krčmách a puboch sa ročne perie viac ako 1 miliarda austrálskych dolárov (zhruba 710 miliónov amerických dolárov). Tvrdí to hlavný herný vyšetrovateľ pre štát Nový Južný Wales David Byrne, ktorý to uviedol v rozhovore pre The Age.

Počas štyroch týždňov po ukončení austrálskeho lockdownu v súvislosti s pandémiou COVID-19 v polovici októbra Byrne a jeho tím identifikovali 130 hráčov zapojených do prania špinavých peňazí v krčmách a puboch len v oblasti Greater Sydney.

Podľa Australia Institute Tasmania bolo v roku 2017 až 187 tisíc výherných automatov umiestnených v krčmách a puboch, miestnymi nazývanými aj „pokies“. To predstavuje 76 % svetových hracích automatov umiestnených mimo legálnych kasín. Len v Novom Južnom Walese je týchto prístrojov 95 tisíc. V Austrálii sa nachádza 18 % svetových hracích automatov.

Automaty v austrálskych krčmách a puboch slúžia ako práčky špinavých peňazí

V rozhovore pre The Age Byrne vyzýva na to, aby sa zaviedli bezhotovostné stávkové karty, ktoré by „zrušili možnosť ľudí, aby prišli s taškou hotovosti a vložili 30 tisíc dolárov do automatu“. Ako to funguje? Príde „hráč“, ktorý nasype do automatu 30 tisíc dolárov. Uzavrie stávku za jeden dolár, zvyšok si dá vyplatiť ako výhry. Podľa The Age funguje v Austrálii niekoľko skupín organizovaného zločinu, ktoré na východnom pobreží takýmto spôsobom „perú“ špinavé peniaze.

Chýba dohľad a kontrola. Krčmy a puby majú tiež povinnosť hlásiť podozrivé transakcie úradom, no zďaleka nie všetky to robia. Problém je podľa Byrnea podstatne rozsiahlejší, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a volá po „budíčku“ kompetentných.