Ako blikajúce svetlá a chytľavé melódie nútia hráčov viac riskovať

Ako blikajúce svetlá a chytľavé melódie nútia hráčov viac riskovať

Všadeprítomné blikajúce svetlá a typický hluk vytvárajú nezameniteľnú atmosféru v kasíne. Ako tieto prvky nútia hráčov viac riskovať?

Podľa výskumov svetlá a zvuky pochádzajúce z hracích automatov majú vplyv na to, že hráči viac riskujú a zvyšujú návykový potenciál.

Vedci z University of British Columbia testovali na hráčoch vplyv zmyslových podnetov výherných prístrojov. Zistili, že vďaka svetlám a zvukom boli hráči náchylnejší na neprimerané riziko a neuvedomovali si reálne šance pravdepodobnosti výhier.

Princíp typický pre Pavlovov reflex. V minulosti sa niečo podobné preukázalo na zvieratách. Psa naučíte najlepšie na povel sadnúť, keď to spojíte s následnou odmenou. Podobne hracie automaty kombinujú zvukové a obrazové podnety s odmenou.

Zvukové a vizuálne stimuly nútia hráčov riskovať

Vedúce autorky štúdie Catharine Winstanley a Mariya Cherkasova vo svojom výskume podrobili ľudí odmeňovaniu sprevádzanému zmyslovými signálmi – ako blikajúce svetlá či zvuky kasína. To zvýšilo vzrušenie hráčov, merané rozšírením zreníc oka.

Následkom toho hráči zle vyhodnocovali informácie o reálnych šanciach a pravdepodobnostiach na výhru. Rozhodovanie sa stalo riskantnejším. Rizikové rozhodovanie sa zas spája s vyššou pravdepodobnosťou na vzniku závislosti, tvrdí spomínaná štúdia.

Vklad hráča 5 eur. Vyhrá 4,50. Automat začne oslavne blikať, svietiť a hrať. Hráč nadobúda dojem úspechu. Pritom stratil 50 centov.

V austrálskych štátoch Tasmánia a Queensland prehry maskované ako výhry zakázali z dôvodu bezpečnosti spotrebiteľa. Nie sú povolené žiadne stimuly, ak je výhra nižšia ako výška stávky.