Najväčšie mýty o hre blackjack (1.)

Najväčšie mýty o hre blackjack (1.)

Sériu článkov, ktorú sme nazvali Najväčšie mýty o hre blackjack, začíname častým tvrdením o tom, že má najnižšiu výhodu kasína spomedzi hazardných hier. Aká je pravda?

Mýtus číslo jedna: Blackjack má najnižšiu výhodu kasína spomedzi hazardných hier

Blackjack si medzi hazardnými hráčmi vybudoval povesť hry s extrémne nízkou výhodou kasína (house edge). Vo väčšine zdrojov natrafíte na údaj 0,5 %. Aká je ale pravda?

Skutočne patrí medzi najvýhodnejšie hazardné hry z pohľadu hráčov a medzi hry s najnižšou výhodou kasína. Len určité variácie video pokru môžu konkurovať tak nízkej hodnote house edge. Jediným problémom však je, že nie všetky blackjackové hry majú uvádzanú výhodu kasína 0,5 %. V skutočnosti takúto house edge nemá veľká väčšina z nich!

Každý blackjackový stôl má iné pravidlá a každé zmena pravidla má zásadný vplyv na celkovú výhodu kasína. Preto kľúčom k úspechu hráčov je vyberať si stoly s najvýhodnejšími pravidlami pre hru. Dosiahnuť tento cieľ je čoraz náročnejšie, pretože kasína neustále podmienky sprísňujú.

Online kasína majú lepšie pravidlá v blackjacku ako kamenné

Kamenné kasína majú zväčša nevýhodné podmienky. Mnoho stolov v kamenných herniach majú výhodu na úrovni 2 %, čo je štyrikrát vyššia výhoda kasína oproti spomínanému 0,5 %. Aj keď 2 % nie je nejaký katastrofálny údaj house edge v spleti hazardných hier, no nie je to hodnota, ktorú by väčšina hráčov vzhľadom k mýtom o hre blackjack očakávala.

Pre úspech v tejto obľúbenej kartovej hre potrebujete dokonale pochopiť pravidlá a vyberať stoly s tými najpriaznivejšími pre vás.

Uvedieme niekoľko príkladov: výplata 3/2 v porovnaní s výplatou v pomere 6/5 znižuje výhodu kasína o 1,4 %.

Počet balíčkov kariet zohráva tiež veľmi dôležitú úlohu. Pri hre s jedným balíčkom kariet oproti hre s ôsmimi balíčkami kariet je výhoda kasína nižšia o 0,59 %.

V ideálnom svete pri hre blackjack odporúčame nájsť stôl s jedným balíčkom kariet a výplatným pomerom 3/2. Ale realita v súčasných kamenných kasínach je podstatne iná a takúto kombináciu pravdepodobne už nenájdete. V online kasínach sú tieto pravidlá pomerne bežné. Zlatá stredná cesta v tomto smere je nájsť stôl s výplatným pomerom 3/2 a počet balíčkov kariet štyri či menej.