Hráte blackjack za nízke stávky a veríte, že vďaka tomu stratíte menej? Niekedy je opak pravdou

Hráte blackjack za nízke stávky a veríte, že vďaka tomu stratíte menej? Niekedy je opak pravdou

Blackjack na stoloch s nízkymi limitmi stávok. Mnoho hráčov verí, že vďaka tomu stratí menej. Ale opak môže byť niekedy pravdou!

Stôl na blackjack s nižšími stávkami nezaručuje nižšie straty

Mnoho hráčov blackjacku verí, že pri stoloch s nižším limitom stávok vždy stratia menej peňazí. Nie je to tak a existujú prípady, kedy hranie pri stoloch s vyšším limitom môže zabrániť väčším stratám. Najlepšie to vysvetlíme na jednoduchom príklade.

Máme tri stoly na blackjack – prvý stôl má limit stávok 5 € a výhodu kasína na úrovni 2 %, pretože vypláca v pomere 6/5 a má ešte aj iné nevýhodné pravidlá. Druhý stôl má limit 10 € a výhodu kasína 1 % a tretí stôl má limit 20 € a výhodu kasína 0,4 %.

V tomto prípade potrebujeme porovnať očakávané straty vzhľadom na dostupné údaje. Takto budú vyzerať konkrétne čísla pri jednotlivých stoloch, ak odohráte 65 rúk za 1 hodinu.

Pri 5-eurovom stole riskujete za hodinu 325 € a očakávaná strata vzhľadom na výhodu kasína činí 6,50 €. Pri druhom stole s limitom 10 € riskujete 650 € za hodinu a očakávaná strata pri danej výhode kasína dosiahne hodnotu 6,50 €. A čo najvyšší, 20-eurový limit? Pri tomto stole riskujete 1 300 € za hodinu, ale očakávaná strata pri house edge (výhode kasína) na úrovni 0,4 % je len 5,20 €.

Percentuálna výhoda, ktorú kasíno v hre blackjack má v závislosti od konkrétnych pravidiel daného stola, je dôležitejší faktor ako limit stávok pri stole. Náš príklad dokazuje, že niekedy je výhodnejšie hrať pri stoloch s vyššími limitmi stávok.