Blackjack a najčastejšie mylné predstavy hráčov (3.)

Blackjack a najčastejšie mylné predstavy hráčov (3.)

V poslednej tretej časti o hre blackjack a najčastejších mylných predstavách mnohých hráčov ti predstavíme ďalšie štyri.

Blackjack a ďalšie veľmi časté mylné predstavy hráčov

(Ne)zákonné počítanie kariet

Mnoho hráčov verí tomu, že počítanie kariet v blackjacku je nezákonný akt. Neexistuje však žiadny zákon, ktorý by zakazoval počítanie kariet v blackjacku. Väčšina kasín bráni v úspešnom počítaní kariet používaním viacerých balíčkov kariet a automatmi na nepretržité miešanie. Majú aj právo zakázať pokračovať v hre hráčom využívajúcim počítanie kariet, ale nezákonné to určite nie je.

Odborníci na počítanie kariet zarábajú ťažké peniaze

Tento mýtus do veľkej miery podporili filmy ako napríklad 21, The Hangover či Rain Man. Mnohí hráči potom nadobudli dojem, že odborník na počítanie kariet zostáva po každej hre s vreckami plnými peňazí. Faktom je, že títo hráči vďaka počítaniu kariet získavajú výhodu oproti kasínu v rozmedzí 0,5 až 1,5 %. Naozaj dobrý hráč využívajúci v hre blackjack počítanie kariet môže zarobiť 30-50 eur za hodinu.

Poistenie pomáha

Poistenie je stávka na to, či krupiér bude mať blackjack, keď jeho horná karta je eso. Pri poistnej stávke dávate do hry polovicu pôvodnej stávky a v prípade, že krupiér trafí blackjack, vyhráte v pomere 2:1. Napríklad: Vaša pôvodná stávka bola 20 eur, poistná stávka bude 10 eur a v prípade krupiérovho blackjacku vyhráte 2×10 eur a teda 20 eur. Znie to ako skvelý nápad, takto sa poistiť. Ale v skutočnosti poistenie v blackjacku je dobrou pascou na hráčov. V skutočnosti len 16 z 52 kariet v balíčku dá krupiérovi blackjack. Jeho šanca na blackjack je 30,77 %. V ostatných 69,23 % poistnú stávku prehráte. A to v praxi vedie k tomu, že výhoda kasína pri využití poistenia stúpa na 7,4 %.

Dostupné stoly s nízkymi stávkami

Veľa hráčov predpokladá, že v kasínach nájdu ľahko stoly na blackjack s nízkymi stávkami. Kedysi to bola realita, ale doba sa zmenila. Väčšina kasín ponúka len veľmi málo blackjackových stolov so stávkami vo výške 5 alebo 10 eur. Ak vôbec nejaké… Dôvod? Na stoloch s nízkymi stávkami nezarábajú dosť peňazí.